Fakirin Baş Tacı Kuru Fasulye Tarifi

KURU FASULYE TARİFİ

Kuru Fasulye Tarifi Fakirin sofrasının baş tacı garibanın en az haftada bir öğünü. Tabi bu eskidendi herhalde şimdi şartlar değişti. Sizleri bilmem ama ben çok seviyorum. Her yörede farklı usulleri çeşitleri vardır. Ama her yerde vazgeçilmeyen tek konu yanında pilav olmasıdır. Birde cacık varsa yanında değmeyin keyfime. Ağzınızın kokmasından endişe etmiyorsanız soğanın cücüğü de çok güzel olur. Kimisi sucuklu kimisi etli kimisi de sadesini yapar. Şimdi bizde bizim kuru fasulye tarifimizi verelim.

Kuru Fasulye Tarifi 4 kişilik Malzemesi;

 • Malzemeler500 gram kuru fasulye
 • 4 yemek kaşığı Ayçiçek yağı
 • 1 adet Orta boy kuru soğan
 • 1 adet Orta boy kırmızıbiber (tercihe göre)
 • 2 adet orta boy yeşilbiber (tercihe göre)
 • 1/2 yemek kaşığı biber salçası (tercihe göre)
 • 1/2 yemek kaşığı domates salçası (biber salçası kullanmayacaksanız 1 yemek kaşığı normal salça ekleyin)
 • 1/2 çay kaşığı tatlı yada acı toz kırmızıbiber
 • 1 çay kaşığı tuz

 

Kuru Fasulye Nasıl Yapılır?

 1. Fasulyelerimizi bir gece önce suya ıslayın. Eğer bir gece önce ıslatmadıysanız düdüklü tencerenin içerisine su doldurup fasulyeyi 1 saat kadar kısık ateşte pişirin. Yoğun ateşte hızlı bir şekilde pişirmeye çalışırsanız fasulye kabuklarını atar buda hoş bir görüntü oluşturmaz.
 2. Etli yapacak iseniz sıvı yağ içerisinde eti 5 dakika kavurun.
 3. Soğanlarımızı ve biberi ince bir şekilde kıyın ve tencerenin içerisine sıvı yağı koyduktan sonra önce soğanı atın. Soğanlarımız pişinceye kadar karıştırın. Ardından biberlerimizi atın biber soğandan daha hızlı pişer.
 4. Biberlerimizde kendini pişince domates salçasını ekleyip 3-5 dakika daha karıştırarak pişirin.
 5. Artık baharatlarımızı atabiliriz. Damak tadınıza göre istediğiniz baharatları ekleyin.
 6. Son olarak suyunu süzdüğümüz fasulyelerimizi tenceremizin içerisine ekleyip üzerini malzemeleri bir yemek kaşığı genişliği geçek şekilde su ekleyip pişmesini bekleyin.
 7. Fasulyelerimiz yenecek kadar yumuşadıktan sonra altını kapatıp isteğe göre sıcak ya da ılık olarak servis edebilirsiniz.

 

Yemekleri çok sıcak ve hızlı yemek sağlık açısından ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle hem sağlık açısından hem de yemeğin lezzetini alabilmeniz için bir miktar ılıdıktan sonra yemenizi tavsiye ederiz. Ayrıca kuru fasulyeyi bir gün beklettikten sonra yediğiniz zaman tadının daha güzel olacağını göreceksiniz fasulyenin lezzetinin tamamen suyuna geçtiğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial