Evde Bursa Usulü Kestane Şekeri Tarifi

Evde Bursa Usulü Kestane Şekeri Tarifi

Evde Bursa Usulü Kestane Şekeri Tarifi ile bu harika lezzeti evinizde daha uygun bir maliyetle doğal olarak yapmanız mümkün. Bursa’ya gittiğinizde yemeden gelemeyeceğiniz bir lezzet ama bursa dışında bulabilmeniz çok mümkün değil. Artık bu lezzeti bu tarifle birlikte evinize getiriyoruz. İpek böceği gibi uzak doğu kökenli olan bu yemiş 6000 yıldır Çin, Kore, Japonya ve 3000 yıldan beride Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak yetiştirilir. Büyük ihtimalle ticaret yolları ile Anadolu’ya gelmiştir. Kestanenin harika lezzetini şerbet ile birlikte tatlıya dönüştürdüğümüz tarifi verelim.

Evde Bursa Usulü Kestane Şekeri Tarifi Malzemeleri;

  • Yarım kg iri kestane
  • Bir buçuk su bardağı su
  • İki su bardağı toz şeker ( pancar şekeri )
  • İki-üç damla limon suyu

 

Evde Bursa Usulü Kestane Şekeri Tarifi Yapılışı;

  1. Kestanelerimizi yıkayıp keskin bir bıçak ile üzeri soba üzerinde pişiriyormuş gibi çiziyoruz. Çizdiğimiz kestanelerimizi derin bir tencere içerisinde su ile güzelce kabukları yumuşayıncaya kadar haşlanır. Çok fazla haşlarsanız kestanenin kendisi de yumuşayacağı için kabuklarını soyarken kestaneleriniz dağılabilir. Bu yüzden fazla haşlamamaya dikkat edin. Az haşlarsanız da kestaneler çok sert kalabilir bunu ancak birkaç kestaneyi kontrol ederek anlayabilirsiniz.
  2. Şerbetimizi hazırlamak için ayrı bir tencere içerisinde bir buçuk su bardağı su ile iki su bardağı şeker kaynatılarak şerbet hazırlanır. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika beklendikten sonra şerbetin şekerlenmemesi için 2-3 damla limon suyu damlatılır.
  3. Haşladığımız ve soyduğumuz kestaneleri bir tepsi veya geniş bir tencere içerisine diziyoruz. Ilıttığımız şerbet kestanelerin üzerine yavaşça dökülür. Şerbetimizin kestanelerimizin üzerini bir parmak geçmesi gerekir. Bu şekilde iken tepsimizi veya tenceremizi üzeri kapalı bir şekilde kısık ateşe koyup kestaneler tamamen şerbeti eminceye kadar beklenir.
  4. Kestaneler tamamen şerbeti emdikten sonra ocağın altı kapatılarak ılıması beklenir.
  5. Kestanelerimiz ılıdıktan sonra lezzetle yiyebilirsiniz.

Afiyet şifa olsun

Kestanenin içeriğinde Potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum mineralleri ile C, B1, B2, PP vitaminleri bulunur. Ayrıca kestane şeker, protein, yağ açısından zengin bir yemiştir. 100 gram kestane de 200 kalori bulunur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial