Ayva Tatlısı Tarifi

Ayvayı yemeden bu tatlıyı mutlaka yiyin. Bir meyve tatlıya ancak bu kadar yakışır. Hem görüntüsü hemde lezzeti dillere destan mutlaka deneyin

Ayva Tatlısı Tarifi Malzemeleri:

 • 4 adet ayva
 • 8 kahve fincanı toz şeker (her bir yarım ayva için 3 silme çorba kaşığı toz şeker)
 • 1 adet çubuk tarçın
 • 3-4 adet karanfil
 • yarım su bardağı kadar su
 • yarım limon

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi Yapılışı:

 1. Derince bir kaba 6-7 su bardağı su koyun ve içerisine yarım limonun suyunu sıkın.
 2. Ayvaları soyduktan sonra ikiye ayrın ve ortadaki çekirdekli kısımları çıkarttın, çekirdekleri ayrı bir yerde muhafaza edin.
 3. Her bir ayva için aynı işlemi yapın ve ayvaların kararmaması için hazırlanan limonlu suyun içerisinde bekletin.
 4. Tüm işlemler bittikten sonra yayvan bir kaba, tüm ayvaları orta kısmı üste gelecek şekilde yerleştirin.
 5. Tarçın çubuğu, karanfil, ayırdığınız ayva çekirdeklerini üzerlerine ilave edin.
 6. Ayvaların her birinin üzerine bir kahve fincanı gelecek şekilde toz şekerini dökün.
 7. Yarım su bardağı suyunu da tencereye ilave edin ve üzerini kapatarak kaynayana kadar önce orta ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte minumum 1saat kadar ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirin.
 8. Ayvalar pişene kadar kapağını kapalı tutun.
 9. Soğuduktan sonra ister kaymak, isterseniz benim gibi süzme yoğurt ve toz fıstıkla servis yapabilirsiniz.

 

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayvanın Sağlığa Faydaları

Antioksidanlar: Antioksidan vitaminler arasında gösterilen C vitamini dışında ayvada bulunan diğer antioksidanlar bu meyvenin vücudu toksinlere karşı koruduğunu ortaya koymaktadır.

 

Antioksidan gıdalar, çeşitli hastalıkların önünü açan serbest radikalleri dengeler ve oksidatif strese karşı sistemi koruyarak zayıf düşmesini önler. Oksidadif stres serbest radikallerin seviyesinin antioksidan seviyesini geçmesidir. Tek başına bir hastalık olmayan oksidatif stres hücre hasarına neden olarak ciddi hastalıklara yol açar ve bu hastalıkların gelişimlerini hızlandırır.

 

Besin Lifi: Ayva, normal bir sindirim için kritik önem taşıyan besin lifi bakımından oldukça zengindir. Besin lifi hem kabızlık hem de ishalden korunmak için gereklidir. Suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri ishal durumundan dışkıyı katılaştırarak, kabızlık durumundan ise yumuşatarak vücuttan atılmasını sağlar.

 

Yeterince besin lifi almak bağırsakları korurken hemoroit gibi rahatsızlıkların görülme oranını düşürür.

 

Uzmanlar yetişkin kadınlar için günde 25 gram, erkekler içinse 38 gram besin lifi tüketilmesini önerse de günümüz beslenme koşullarında genellikle bu rakamların altında kalınmaktadır.

 

Ayvayı daha sağlıklı ve düzgün çalışan bir sindirim sistemi için lif takviyesi olarak tüketebilirsiniz.

 

Kan Basıncı (Tansiyon): Potasyum bakımından zengin gıdaların tüketilmesi kan basıncı seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar.

 

Her gün 3-4 kâse taze meyve ve sebze yemek yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Ayvada potasyum bakımından zengin meyveler arasındadır. 1 orta boy ayva ortalama 181 mg potasyum içerir ve bu miktar günlük potasyum ihtiyacının %5’ine denk gelmektedir.

 

Böbrek Sağlığı: Ayvanın potasyum içeriği böbrek sağlığının korunmasında da ön plana çıkıyor. Yapılan araştırmalar yeterince potasyum tüketmenin böbrek taşı oluşma riskini önemli oranda azalttığını ortaya koymaktadır.

 

Ancak potasyum, sağlıklı ve henüz herhangi bir böbrek rahatsızlığı bulunmayan kişilere önerilirken böbrek taşı veya diğer bir böbrek sorunu bulunan kişilerin dikkatli olarak tüketmesi gereken bir mineral. Eğer halihazırda böbrek rahatsızlığınız varsa potasyum bakımından zengin bir beslenme programına başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

 

Kolesterol: Ayva ve özellikle ayva yaprağı kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Ayvanın ve ayva yaprağı özünün yüksek oranda antioksidan içermesi damar tıkanıklığından korunmak için tüketilmesi önerilen meyveler arasında yer almasını sağlamaktadır.

 

aAyvanın Diğer Faydaları: Dilimlenmiş ayvayı ağrıyan eklemlere sürerek ağrıyı hafifletebilirsiniz. Yine ayva dilimi veya ayva suyu cilt yaralarının tedavisine yardımcı olur. Gözleriniz ağrıyorsa gözlerinizin üstüne ince ayva dilimleri koyarak 10 dakika bekletebilirsiniz. Ayva suyu veya ayva çayı öksürüğe iyi gelir.

 

Ayvanın Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

Kalori (kcal) 56

Toplam yağ 0,1 g

Doymuş Yağ 0 g

Çoklu Doymamış Yağ 0,1 g

Tekli Doymamış Yağ 0 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 4 mg

Potasyum 197 mg

Karbonhidrat 15 g

Diyet Lifi 1,9 g

Protein 0,4 g

A Vitamini           40 IU

C Vitamini           15 mg

Kalsiyum             11 mg

Demir   0,7 mg

B6 Vitamini        0 mg

Kobalamin          0 µg

Magnezyum      8 mg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial